Ołówkowe fantasmagorie Halikowskiego
Muzeum Papiernictwa zaprasza do zanurzenia się w świat fantazji stworzony ołówkiem przez Zbigniewa Halikowskiego, artystę z Chojnowa.
Swoją drogę artystyczną rozpoczął od malarstwa sztalugowego, jednak to rysunek ołówkiem okazał się dziedziną sztuk plastycznych, której oddał się twórczo i bez reszty, i dla której w 2001 r. porzucił malarstwo. Nowe możliwości wyrazu, odnalezione w prostym na pozór medium, sprawiły, że jego twórcza pasja, zamiłowanie do precyzji i szczegółów, mogły znaleźć ujście na papierze. Wyobraźnia Halikowskiego wyposażona w proste narzędzie, jakim jest rysik w dłoni artysty, zdaje się nie mieć ograniczeń. Jak sam mówił w jednym z wywiadów: „Rysuję, to co widzę oczami wyobraźni. (…) rysując nie mogę doczekać się końcowego efektu. (…) Ta moja pasja pochłania mnie bez reszty…”.
Na wystawie zaprezentowanych zostanie blisko 60 prac wykonanych ołówkiem pokazujących, jak nieograniczone możliwości ekspresji artystycznej daje zwykła kartka papieru i ołówek.
Trzon wystawy „Fantasmagorie” stanowią, rysunki o tematyce fantastycznej, będące znakiem rozpoznawczym stylu Halikowskiego. To właśnie im wystawa zawdzięcza swój tytuł. Obok nich zaprezentowane zostały portrety wykonane techniką punktowania, w których artysta, stopniując natężenie gęstości kropek, uzyskuje modelunek twarzy czy przejścia tonalne. Pietyzm, z jakim podchodzi do ludzkiego wizerunku, ale i niewiarygodna precyzja rysunku, nie pozostawiają odbiorcy obojętnym wobec portretowanej twarzy.
Wernisaż wystawy odbędzie się 15 marca o godz. 17.00 w muzeum, a rysunkowe dzieła będzie można oglądać do 6 maja 2019 r. Ekspozycji towarzyszy katalog. Kuratorami wystawy są Karolina Dyjas i Marcin Lemejda.