lipiec 2025

Uroczyste obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP 82. rocznica ludobójstwa na Kresach Wschodnich.
Uroczystości w Kłodzku odbędą się 6 lipca - szczegółowy program na plakacie. Zapraszamy!

02.jpg

Uwaga kierowcy! Zmiana organizacji ruchu na ul. Śląskiej w Kłodzku. Od wtorku, 1 lipca 2025 r., od godz. 10:00 EUROVIA S.A. rozpoczyna realizację zadania pn. „Odbudowa drogi powiatowej nr 3145D” – to inwestycja prowadzona w związku ze skutkami powodzi z września 2024 r. Zamknięty zostanie odcinek ul. Śląskiej (od skrzyżowania z ul. Korfantego do skrzyżowania z ul. Lipową – kierunek Owcza Góra).
Objazd poprowadzony będzie przez Owczą Górę.
Zakaz wjazdu NIE dotyczy:
-Mieszkańców ul. Śląskiej
-Obsługi i klientów firm zlokalizowanych przy ul. Śląskiej

050.jpg

Ten tajemniczo brzmiący tytuł, to temat ciekawego odczytu, wygłoszonego przez dr. Urszulę Ratajczak-Skrzatek, w niedzielę 29 czerwca w „Starej Plebanii” w Konradowie.

04.jpg

Bolesław Chrobry miał w Kłodzku także swoje święto. Utworzone w 1945 r. Liceum Ogólnokształcące w Kłodzku otrzymało imię Bolesława Chrobrego. Od tego czasu minęło 80 lat. Szkoła wypuściła ze swych podwoi wielu absolwentów, którzy obrali różne drogi życia, różne zawody, różne miejsca zamieszkania. Pozostały w ich pamięci wspomnienia nauczycieli, wychowawców, kolegów i koleżanek ze swoich klas i roczników. Te właśnie wspomnienia stały się motywem spotkania z okazji jubileuszu 80-lecia kłodzkiego LO – wszystkich tych, którzy uczestniczyli w uroczystości 21 czerwca 2025 r.

01.jpg

Tym razem wakacyjna lektura. Wakacyjna, to nie znaczy, że „lekka”, bo choć można się pośmiać czytając tę książkę, to jednak jej temat jest poważny. W 2020 r. wydana została w wersji polskiej książka Jana Corneliusa pt. „Ja, Drakula i John Lennon”. W podtytule czytamy: „Opowieści zdumionego mieszkańca i obserwatora komunistycznej Rumunii i wspaniałego Zachodu”.

05.jpg

Co prawda Jego rodzina pochodzi z Pardubic, ale On to kłodzczanin całym sobą. No i oj, oj, zasłużył się dla Kłodzka. No i swoje kości też zostawił w Kłodzku, tj. w kościele pw. Wniebowzięcia NMP, którego zresztą był fundatorem.
Więc nic dziwnego, że Go pamiętamy, chwalimy i darzymy szacunkiem.
Tak i było w tym, 2025 roku, kiedy w kościele pw. Wniebowzięcia NMP 22 czerwca odbył się koncert „Im honorem patroni” właśnie na cześć arcybiskupa Arnošta.

03.jpg

W czerwcu program koncertowy w Dusznikach-Zdroju szczególnie był bogaty, zwłaszcza że na ten miesiąc przypadały uroczystości jubileuszowe miasta. Stąd ta różnorodność w repertuarze, by zadowolić publiczność. Chciałabym jednak wspomnieć tu tylko o jednym koncercie, który odbył się 15 czerwca w Dworku Chopina. Wystąpił młody artysta Jeremi Łukanus z recitalem chopinowskim. Koncert zatytułowany „Cztery ballady” skupił znacznych fanów – zarówno Fryderyka Chopina, jak i młodego wykonawcy, albowiem pochodzi on z naszych terenów.

02Projekt Volodia aut_Basia Pokrywka.jpg

Co zaśpiewać 700-latkowi – 800, 900, czy może 1000 lat? Czego można mu życzyć, gdzie znaleźć tak szacownego jubilata i co będzie działo się na hucznych urodzinach? O tym przekonaliśmy się w weekend 27-29 czerwca 2025 r. w Dusznikach-Zdroju. Współorganizatorami świętowania 700-lecia miasta były COS OPO Duszniki-Zdrój oraz Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu. Projekt współfinansowany z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

02Wirtschaftsgruppe Altheide Bad kl.jpg

1 lipca 1945 roku a więc równo 80 lat temu, Polanica-Zdrój (wtedy jeszcze świeżo pod nazwą Puszczyków Zdrój) miała otrzymać prawa miejskie. Tydzień temu odbyły się nawet uroczystości nadania miejscowości praw miejskich. Tak naprawdę aktu nadania tych praw nigdy ta robiąca wrażenie na przyjezdnych miejscowość nie otrzymała, co było zresztą typowe dla wielu dzisiejszych miast na Ziemiach Odzyskanych. Warto jednak uspokoić Czytelnika, że Polanica jest miastem, ale temat ten wymaga oddzielnej publikacji.