W Kłodzku o Gross-Rosen

Autor: 
(mz)
spotkanie1.jpg

Biblioteka w Kłodzku w ostatni czwartek października gościła w Czytelni Agnieszkę Dobkiewicz – dziennikarkę, popularyzatorkę historii Dolnego Śląska i autorkę książek non-fiction o jednym z najcięższych hitlerowskich obozów w czasie II wojny światowej, czyli o Gross-Rosen (z główną siedzibą w dolnośląskiej Rogoźnicy).
KL Gross-Rosen, który powstał w 1940 r., pod koniec wojny oprócz obozu głównego miał dodatkowo ok. 100 filii, w tym kilka na Ziemi Kłodzkiej (m.in. w Gorzanowie, Ścinawce Średniej, Kudowie-Zakrzowie, Ludwikowicach Kłodzkich). Były to miejsca katorżniczej pracy 125 tys. ludzi, z których 40 tys. straciło tam życie.
Kiedy w 2020 roku ukazała się „Mała Norymberga. Historie katów z Gross-Rosen”, prawdopodobnie nikt się nie spodziewał aż tak spektakularnego sukcesu wydawniczego (z półek znika właśnie dodruk książki). Wydawało się, że historia II wojny światowej, czyli dzieje sprzed 76 i więcej lat, to materiał całkiem dobrze zbadany i powszechnie znany. Okazuje się, że wciąż są obszary, do których nikt wcześniej nie dotarł i które należy opowiedzieć, żeby zachować pamięć o ofiarach i czasach, w jakich przyszło im żyć.
Druga książka autorki – „Dziewczyny z Gross-Rosen. Zapomniane historie z obozowego piekła” została wydana w roku 2021, a jej bohaterkami jest 6 młodych kobiet, których losy zostały naznaczone piętnem obozu. Z dziennikarskim i reporterskim doświadczeniem autorka drobiazgowo bada losy swoich bohaterów, aby poprzez ich indywidualne historie dać świadectwo zbiorowego doświadczenia.
Agnieszka Dobkiewicz opowiadała w Kłodzku o swojej pracy – o zbieraniu materiałów do obu książek, o spotkaniach z rodzinami swoich bohaterów i odkrywaniu białych plam historii. Pod koniec rozmowy z autorką ogromną niespodziankę sprawił wszystkim obecnym jeden z gości spotkania. Swoją historią podzielił się z zebranymi pan Andrzej, mieszkaniec powiatu kłodzkiego, który jako dziecko wraz z mamą i siostrą trafił do obozu Gross-Rosen. Jego niezwykle przejmujące wspomnienia stały się nieoczekiwaną, acz niezwykle ciekawą i cenną puentą wieczoru.
I tak to właśnie jest na spotkaniach w kłodzkiej bibliotece – interesujący autorzy i ich książki, intrygujące tematy i cudowni goście. Biblioteka zaprasza serdecznie! Śledźcie jej profil na fb, stronę internetową albo szukajcie informacji w prasie! Spotkajmy się w Bibliotece!

Wydania: