„…by dodawać życia do lat, a nie tylko lat do życia”
Z tym hasłem Słuchacze Uniwersytetu III Wieku w Kłodzku już 5.05.2025 r. rozpoczęli świętowanie 50-lecia istnienia UTW w Polsce. Tak, UTW funkcjonują już 50 lat!
Dla uczczenia Jubileuszu, podjęliśmy trudne wyzwanie – zdobycie najwyższego szczytu Ziemi Kłodzkiej – Śnieżnika 1426 m n.p.m. I udało się, mimo niesprzyjających warunków.
UTW to niezwykłe placówki, które pokazują, że starszy wiek nie musi oznaczać bierności i wycofania, lecz może być okresem pełnym pasji, aktywności i spełnienia. Są one nie tylko centrami edukacyjnymi, ale także miejscem budowania więzi i wzmacniania poczucia wspólnoty. Wpływają na jakość życia seniorów.
W 1975 r. profesor Halina Szwarc utworzyła w Warszawie Uniwersytet Trzeciego Wieku pod nazwą Studium III Wieku. Była to pierwsza placówka tego typu w Polsce i trzecia na świecie po Francji i Belgii. Rok później UTW otworzono we Wrocławiu i Opolu. Każdy był ewenementem i sensacją. Od tej pory ruch rozwija się dynamicznie, czego jesteśmy przykładem.
Kłodzki Uniwersytet III Wieku powstał przed 9 laty, by aktywizować seniorów i zapobiegać ich społecznemu wykluczeniu. Podstawą jest propagowanie wartościowego sposobu życia opartego na rozwoju zainteresowań i aktywności intelektualnej, kulturalnej, społecznej i fizycznej.
Poszerzamy i zdobywamy wiedzę stosownie do naszych zainteresowań poprzez:
- wykłady, warsztaty z najróżniejszych dziedzin, często prowadzone przez nas samych
- prowadzenie cyklu „Ludzie z pasją", do którego zapraszamy uznanych i pozytywnie nakręconych mieszkańców miasta, a jest ich naprawdę wielu,
- wyprawy krajoznawcze po naszej pięknej Ziemi Kłodzkiej oraz wyjazdy w ciekawe kulturalnie miejsca,
- ćwiczenia wzmacniająco-rehabilitacyjne, wędrówki z kijkami.
Uczestniczymy w różnych projektach zaprzyjaźnionych instytucji i organizacji:
Centrum Aktywności Lokalnej, PTTK, Biblioteka, Muzeum Ziemi Kłodzkiej, Fundacja im. T. Morusa, KOK, Nadleśnictwo Zdroje, Stowarzyszenie „Promyk", Miejska Rada Młodzieżowa.
Istotą naszego UTW jest to, że wszystko co w nim robimy to robimy sami, od pomysłu do wykonania. Jesteśmy, z założenia, małą grupą, więc we wszystkich działaniach uczestniczą prawie wszyscy słuchacze.
Co robimy dla innych
Aktywnie uczestniczymy w lokalnym życiu społecznym w dobrych i trudnych chwilach.
W okresie po wrześniowej powodzi 2024 r. przez 3 m-ce pomagaliśmy powodzianom i szykowaliśmy posiłki dla przyjezdnych wolontariuszy.
Obecnie w cotygodniowych spotkaniach inspirujemy dzieci z „Placówki wsparcia dziennego" do zabaw z dawnych lat.
Najbardziej spektakularne działania dla innych przez ostatnie 8 lat – to nasze działania teatralne i uliczne happeningi. W swoim dorobku mamy już 10 autorskich spektakli, które powstały z takiej bardzo spontanicznej chęci zabawy w teatr. Parę przykładów:
Na Dzień Dziecka i „Senioriadę" przygotowaliśmy wesołą prezentację bajek.
Kilkakrotnie wystawialiśmy inscenizację „Moda i piosenka w Niepodległej" – to taka historia minionego wieku opowiedziana piosenką i żywymi obrazami, aktorami były również nasze wnuki.
Wernisaż malarski koleżanki oprawiliśmy muzyczno-słownie w przedstawieniu „Jak obłok ziemia tajemna".
Wielokrotnie prezentowaliśmy 3 legendy związane z historią Kłodzka ,których scenariusz powstał w oparciu o książki p. Ireny Klimaszewskiej, kustosz kłodzkiego muzeum. Widzami były dzieci szkolne oraz mieszkańcy miasta i turyści.
Ta forma działań cieszy się dużą popularnością i np. widowisko „Kolorowy Senior" prezentowaliśmy przy nadkomplecie widzów i ogromnym aplauzie.
Tworzyliśmy również barwne orszaki średniowiecznych mieszczan w czasie Parady Lwów i Festiwalu Pstrąga, a w okresie bożonarodzeniowym prezentowaliśmy tradycyjne Jasełka.
Jesteśmy zawsze otwarci na współpracę i cieszymy się tym co możemy zrobić dla innych.
Wspólne działania dodają nam skrzydeł. Zapraszamy.
Elżbieta Karkulewska
Prezentowane zdjęcia – z wyprawy na Śnieżnik 5.05.2025 r.